آموزش انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری | انتخاب موضوع (بخش دوم)

چگونه یک موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتریمناسب انتخاب کنیم؟

فرآیند انتخاب موضوع مناسب را می توان در قالب یک کلمه خلاصه کرد- "جستجوی دوباره". حتی با اینکه امکان خلاصه سازی آن در یک کلمه منفرد وجود دارد، انتخاب موضوع خوب یکی از دشوارترین مراحل پژوهش است و در عین حال این فرآیند ماهیت تکاملی و پیش رونده دارد. با این حال قبل از آغاز این مرحله، پژوهشگرن باید از خود دو سوال بپرسند.

1- بازه زمانی در اختیار چقدر است؟

2- چه منابعی در اختیار دارم؟

اصول اساسی یافتن موضوع مناسب

1- کمک بگیرید، یک راهنما بیابید. این موضوع به تفصیل ذیل عنوان "انتخاب راهنما" مورد بحث قرار گرفته است.

2- در آغاز انتخاب موضوع مناسب جهت پژوهش، سعی کنید سوال، پروژه یا حوزه مورد علاقه خود را کشف کنید. بهتر است در مورد موضوع مورد علاقه خود مطالبی بنویسید؛ به عنوان مثال جراحی، پزشکی، سلامت مادر، تغذیه، سلامت روان، پزشکی پیشگیرانه، بیماری های عفونی، پرستاری، فیزیوتراپی و غیره.

موضوع های مورد علاقه خود را از کجا بیابیم؟

به احتمال زیاد یک موضوع خاص در حیطه سلامت الهام بخش شما برای ورود به حرفه ای بوده است که آن را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اید. شاید در مرحله خاصی از حرفه خود متوجه شوید که برخی مسائل با محوریت استاندارد درمان کنونی و یا پیامدهای آن قابل قبول نیستند و یک استراتژی نوین مزایای بیشتری به دنبال خواهد داشت. این همان نقطه ای است که موضوع پژوهشی در آن رخ نمایی می کند.

ممکن است رویکردهای متفاوت، استراتژی های مدیریتی و یا تکنیک های جراحی از نظر برتری نسبت به همدیگر از منظر پیش آگهی، امید به زندگی و طول عمر آسان و بدون حادثه به اعتبارسنجی نیاز داشته باشند. این یکی از زمینه های حاصلخیز برای انتخاب موضوعات پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در روند انجام آن ها است.

بازبینی  و مرور موضوعاتی که در کتب درسی تحت پوشش قرار گرفته اند پتانسیل پژوهشی بسیار بالایی را به ارمغان می آورند. متون خوب و کافی در کتاب ها نیز معمولا به پیچیدگی های تشخیص و مدیریت بیماری ها و شرایط اشاره می کنند. انتخاب یک موضوع خوب برای پاسخ به این سوالات می تواند کل علم پزشکی و سلامت را به پیش براند. اینها همان حوزه هایی است که بخش عمده مطالعات پزشکی در آن شکوفا می شوند. 

فهرست محتوای آمار سلامت ملی نیز یکی از مهمترین منابع برای انتخاب موضوع جالبی است که می تواند بر سیاست های سلامت ملی تاثیرگذار باشد. مسائل مربوط به مدیریت سلامت و درمان در یک موسسه، اقدامات کنترل هزینه که انجام آنها توسط سازمان های سلامت الزامی است از جمله منابع قوی برای انتخاب موضوعات پژوهشی هستند.

در اغلب موارد تجارب ارزشمندی در اختیار افرادی که از مدت ها قبل در حوزه های تخصصی فعالیت می کنند قرار می گیرد. بینش و نگرش آنها در مورد این حوزه تخصصی زمینه ساز اندیشه و تفکر در مورد روش هایی برای بهبود سیستم ها، تکنیک ها یا حتی روش های پزشکی موجود است. برای آن دسته از افرادی که از چنین فرصتی برخوردار نیستند، احتمالا یک بیماری یا شرایط بالینی خاص که بنا به تجربه شخصی یا تجربه یکی از اعضای خانواده یا دوستان کنجکاوی آنها را تحریک کرده است می تواند به عنوان موضوع پژوهشی مد نظر قرار بگیرد.

Description: C:\Users\dayan\Desktop\3.jpg

گاهی موضوعات ترکیبی یا موضوعات دارای درونمایه اجتماعی مانند مسائل سلامت و بهداشت یک گروه نژادی یا قومی خاص می توانند نیاز مبرم به این قبیل مطالعات را بیش از پیش نمایان سازند. به عنوان مثال، آیا بین گروه های قومی مختلف و جمعیت کلی از نظر دسترسی به خدمات درمان تفاوتی وجود دارد یا خیر.

مسائل بحث برانگیز: گاهی کاوش و بررسی برخی مسائل بحث برانگیز جالب به نظر می رسد. به عنوان مثال مقایسه تکنیک های مختلف ترمیم فتق کشاله ران، مقایسه استراتژی های مختلف برای درمان بیماری سرخرگ کرونری چند رگی در افراد هشتاد ساله و غیره. می توان یک مقاله جدید یا اخبار جدید در رسانه ها را که مورد توجه کل جامعه قرار گرفته است به عنوان موضوع پژوهشی انتخاب کرد- مانند اقدامات پیشگیرانه اولیه، بهترین اقدامات پیشگیرانه ثانویه یا ثالث.

3- منبع نهایی: در نهایت بهترین منبع برای موضوعات پژوهشی خاص مطالعات پژوهشی اخیر است. یک مقاله پژوهشی خوب در بخش پایانی خود به تلویحات ضمنی یا پیشنهاداتی برای مطالعات آتی اشاره می کند. نقل قول آغازین این فصل از فیلسوف بزرگ برتراند راسل در مورد این مبحث بسیار مناسب و بجا است و شایسته است در این "جستجو" سرلوحه کار قرار بگیرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره در زمینه انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری خود با ما در ارتباط باشید.

۱۳۹۹/۰۵/۰۸
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام فصل دوم رساله دکتری - بخش پایانی

انجام فصل دوم رساله دکتری - بخش پایانی

.در [...]

۱۳۹۹/۰۵/۲۱
|
سینا
قوانین کاربردی در انجام فصل دو (بخش اول)

قوانین کاربردی در انجام فصل دو (بخش اول)

در [...]

۱۳۹۹/۰۵/۲۰
|
سینا
استفاده از برگه های یادداشت در انجام فصل دو

استفاده از برگه های یادداشت در انجام فصل دو

از نظر تاریخی، پژوهشگران و مخصوصا دانشجویانی که در حال انجام رساله دکتری و [...]

۱۳۹۹/۰۵/۱۹
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
تیر و مرداد سال جاری زمان اعلامی سازمان سنجش برای ازمون دکتری و ارشد سال 99

تغییر مجدد زمان برگزاری آزمون های ارشد و دکتری

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان سنجش کشور، زمان برگزاری آزمون های ورود به دانشگاه ها در تمامی مقاطع تغییر یافته [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۸
|
ابن سینا
زمان برگزاری آزمون های TOEFL و IELTS اعلام خواهد شد

تکمیل رزومه در شرایط کرونا | آزمون های بین المللی زبان تا 31 اردیبهشت تعطیل می باشند

تکمیل رزومه در شرایطی که کرونا بسیاری از مراکز علمی داخلی و خارجی را به تعطیلی کشانده است یکی از دغدغه های مهم [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۸
|
ابن سینا
رمدسیویر | اولین دارویی که برای درمان کووید19 در آمریکا مجوز گرفت

داروی درمان کرونا | رمدیسویر تا سه روز در سرتاسر امریکا فروخته می‌شود

بنا به اعلام اداره کل غذا و داروی ایالات‌متحده امریکا داروی جدیدی به نام رمدسیویر به‌منظور [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۳
|
ابن سینا
زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری سال 99 در هاله‌ای از ابهام

آزمون کنکور ارشد و دکتری سال 99 | اعتراض‌ها به برگزاری کنکور ارشد و دکتری در شرایط کرونا ادامه دارد.

بنا به گزارش سازمان سنجش نامه‌های متعددی از سراسر کشور در اعتراض به زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری سال 99 [...]

۱۳۹۹/۰۲/۰۸
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب