آموزش انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری | انتخاب موضوع (بخش دوم)

چگونه یک موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتریمناسب انتخاب کنیم؟

فرآیند انتخاب موضوع مناسب را می توان در قالب یک کلمه خلاصه کرد- "جستجوی دوباره". حتی با اینکه امکان خلاصه سازی آن در یک کلمه منفرد وجود دارد، انتخاب موضوع خوب یکی از دشوارترین مراحل پژوهش است و در عین حال این فرآیند ماهیت تکاملی و پیش رونده دارد. با این حال قبل از آغاز این مرحله، پژوهشگرن باید از خود دو سوال بپرسند.

1- بازه زمانی در اختیار چقدر است؟

2- چه منابعی در اختیار دارم؟

اصول اساسی یافتن موضوع مناسب

1- کمک بگیرید، یک راهنما بیابید. این موضوع به تفصیل ذیل عنوان "انتخاب راهنما" مورد بحث قرار گرفته است.

2- در آغاز انتخاب موضوع مناسب جهت پژوهش، سعی کنید سوال، پروژه یا حوزه مورد علاقه خود را کشف کنید. بهتر است در مورد موضوع مورد علاقه خود مطالبی بنویسید؛ به عنوان مثال جراحی، پزشکی، سلامت مادر، تغذیه، سلامت روان، پزشکی پیشگیرانه، بیماری های عفونی، پرستاری، فیزیوتراپی و غیره.

موضوع های مورد علاقه خود را از کجا بیابیم؟

به احتمال زیاد یک موضوع خاص در حیطه سلامت الهام بخش شما برای ورود به حرفه ای بوده است که آن را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اید. شاید در مرحله خاصی از حرفه خود متوجه شوید که برخی مسائل با محوریت استاندارد درمان کنونی و یا پیامدهای آن قابل قبول نیستند و یک استراتژی نوین مزایای بیشتری به دنبال خواهد داشت. این همان نقطه ای است که موضوع پژوهشی در آن رخ نمایی می کند.

ممکن است رویکردهای متفاوت، استراتژی های مدیریتی و یا تکنیک های جراحی از نظر برتری نسبت به همدیگر از منظر پیش آگهی، امید به زندگی و طول عمر آسان و بدون حادثه به اعتبارسنجی نیاز داشته باشند. این یکی از زمینه های حاصلخیز برای انتخاب موضوعات پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در روند انجام آن ها است.

بازبینی  و مرور موضوعاتی که در کتب درسی تحت پوشش قرار گرفته اند پتانسیل پژوهشی بسیار بالایی را به ارمغان می آورند. متون خوب و کافی در کتاب ها نیز معمولا به پیچیدگی های تشخیص و مدیریت بیماری ها و شرایط اشاره می کنند. انتخاب یک موضوع خوب برای پاسخ به این سوالات می تواند کل علم پزشکی و سلامت را به پیش براند. اینها همان حوزه هایی است که بخش عمده مطالعات پزشکی در آن شکوفا می شوند. 

فهرست محتوای آمار سلامت ملی نیز یکی از مهمترین منابع برای انتخاب موضوع جالبی است که می تواند بر سیاست های سلامت ملی تاثیرگذار باشد. مسائل مربوط به مدیریت سلامت و درمان در یک موسسه، اقدامات کنترل هزینه که انجام آنها توسط سازمان های سلامت الزامی است از جمله منابع قوی برای انتخاب موضوعات پژوهشی هستند.

در اغلب موارد تجارب ارزشمندی در اختیار افرادی که از مدت ها قبل در حوزه های تخصصی فعالیت می کنند قرار می گیرد. بینش و نگرش آنها در مورد این حوزه تخصصی زمینه ساز اندیشه و تفکر در مورد روش هایی برای بهبود سیستم ها، تکنیک ها یا حتی روش های پزشکی موجود است. برای آن دسته از افرادی که از چنین فرصتی برخوردار نیستند، احتمالا یک بیماری یا شرایط بالینی خاص که بنا به تجربه شخصی یا تجربه یکی از اعضای خانواده یا دوستان کنجکاوی آنها را تحریک کرده است می تواند به عنوان موضوع پژوهشی مد نظر قرار بگیرد.

Description: C:\Users\dayan\Desktop\3.jpg

گاهی موضوعات ترکیبی یا موضوعات دارای درونمایه اجتماعی مانند مسائل سلامت و بهداشت یک گروه نژادی یا قومی خاص می توانند نیاز مبرم به این قبیل مطالعات را بیش از پیش نمایان سازند. به عنوان مثال، آیا بین گروه های قومی مختلف و جمعیت کلی از نظر دسترسی به خدمات درمان تفاوتی وجود دارد یا خیر.

مسائل بحث برانگیز: گاهی کاوش و بررسی برخی مسائل بحث برانگیز جالب به نظر می رسد. به عنوان مثال مقایسه تکنیک های مختلف ترمیم فتق کشاله ران، مقایسه استراتژی های مختلف برای درمان بیماری سرخرگ کرونری چند رگی در افراد هشتاد ساله و غیره. می توان یک مقاله جدید یا اخبار جدید در رسانه ها را که مورد توجه کل جامعه قرار گرفته است به عنوان موضوع پژوهشی انتخاب کرد- مانند اقدامات پیشگیرانه اولیه، بهترین اقدامات پیشگیرانه ثانویه یا ثالث.

3- منبع نهایی: در نهایت بهترین منبع برای موضوعات پژوهشی خاص مطالعات پژوهشی اخیر است. یک مقاله پژوهشی خوب در بخش پایانی خود به تلویحات ضمنی یا پیشنهاداتی برای مطالعات آتی اشاره می کند. نقل قول آغازین این فصل از فیلسوف بزرگ برتراند راسل در مورد این مبحث بسیار مناسب و بجا است و شایسته است در این "جستجو" سرلوحه کار قرار بگیرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره در زمینه انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری خود با ما در ارتباط باشید.

۱۳۹۹/۰۵/۰۸
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
فایل کمکی جهت انجام پايان‌نامه كارشناسي ارشد رشته مدیریت صنعتی

فایل کمکی جهت انجام پايان‌نامه كارشناسي ارشد رشته مدیریت صنعتی

در این بخش به آموزش انجام پايان‌نامه كارشناسي ارشد رشته مدیریت صنعتی می پردا [...]

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری رشته صنایع

آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری رشته صنایع

در این بخش به منظور آموزش انجام پایان نامه صنایع چند نمونه چکیده [...]

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
|
سینا
فایل کمکی جهت انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری مدیریت

فایل کمکی جهت انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری مدیریت

در این بخش به منظور آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری مدیریت دولتی ن [...]

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب