انجام کارهای پایان‌نامه ارشد و دکتری

ده نکته کلیدی در انجام کارهای پایان نامه

انجام پایان‌نامه و کلیه کارهای مربوط به آن اولویت اول دانشجوبان در مقاطع ارشد و دکتری می باشد. لذا در ادامه 10 نکته مهم که دانشجوبان باید در روند پایان‌نامه نویسی در نظر داشته باشند ارائه شده است.

1- مطالعه فراوان و دقیق ادبیات فنی پیش از انتخاب موضوع

مطالعه منابع مختلف به خصوص مقالات چاپ شده در مجلات معتبر دید شما در انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه را گسترش می دهد. باید در نظر داشته باشید که صرف زمان و دقت زیاد در مطالعه منابع مختلف به شما در انتخاب موضوع جدید و غیرتکراری در انجام پایان‌نامه بسیار یاری می نماید. لذا پیشنهاد می گردد پیش از شروع کارهای پایان نامه مقالات و کتب معتبر را با دقت مطالعه کنید و در موضوعات مختلف دسته بندی نمایید.

2- علاقه در انتخاب موضوع پایان نامه اولویت اول را دارد

بسیاری از دانشجویان این اشتباه را مرتکب می شوند که بدونه در نظر گرفتن علاقه خود در انجام کلیه کارهای موضوع انتخابی اقدام به انتخاب موضوع پایان نامه بر مبنای بار علمی و نوآوری آن می نمایند. دریت است که نوع آوری و بار علمی مسئله بسیار مهمی می باشد ولی از آن مهمتر علاقه شما به آن موضوع است. چراکه در صورت عدم علاقه به موضوع پایان نامه خود سبب بروز خستگی در روند انجام آن کی شود که هم زمان انجام پایان نامه را افزایش می دهد، هم احتمال به نتیجه رسیدن موضوع را تحت تاثیر قرار می دهد و هم سبب بروز خطا در تک تک مراحل پایان نامه می شود. لذا با توجه به علاقه خود موضوع را انتخاب کنید تا جذابیت آن در شما یک انگیزه مضاعف ایجاد نماید.

3- رو حرف های استاد راهنما زیاد حساب نکنید

استاد راهنما در اکثر موارد نقش خاصی را در پروسه انجام پایان نامه و رساله ایفا نمیکند. درواقع انتظار کمک خاصی از سوی استاد راهنما نداشته باشید. بیشتر دانشجوها در ابتدای کار برای انتخاب موضوع زیر بار پیشنهادات استاد راهنما میروند که این امر سبب می شود در ادامه دانشجو دچار مشکل شود. بنابراین  رو حرف های استاد راهنما زیاد حساب نکنید و در انتخاب موضوع خود بررسی های دقیق را انجام دهید چراکه پس از ثبت پروپوزال امکان تغییر موضوع بسیار سخت می باشد.

4- هدف خود از اخذ مدرک ارشد و یا دکتری را مشخص کنید

مشخص کردن هدف به شما در انتخاب موضوع کمک کننده است. مشخص کردن اینکه هدفتان از تحصیل در این مقطع چیست و آیا قصد ادامه تحصیل دارید یا خیر و اگر جواب مثبت است، آیا می خواهید در داخل کشور و یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهید؟ پاسخ دادن به این سوالات در ذهن خود و مشخص کردن هدف از تحصیل شما را در انتخاب بهترین موضوع پایان نامه یاری می نماید. به عنوان مثال اگر قصد ادامه تحصیل ندارید، می توانید موضوعی ساده تر انتخاب کنید که انجام کارهای پایان نامه را آسانتر می کند. و یا اگر قصد دارید از کشور خارج شده و در یک دانشگاه معتبر بین المللی تحصیل کنید باید موضوعی را انتخاب کنید که کار شما را در استخراج مقاله از پایان نامه راحت نموده و بتوانید یک مقاله مناسب به چاپ رسانید. بنابراین هدف خود را پیش از هرکاری مشخص نمایید.

5- نگارش پروپوزال را جدی بگیرید

هرچه در نگارش پروپوزال بیشتر دقت کنید و تعداد منابع مورد مطالعه را افزایش دهید، در ادامه کار به خصوص نگارش فصول یک و دو پایان نامه و همچنین بخش بحث نتایج کارتان راحت تر خواهد بود. استفاده از منابع معتبر و زیاد در نگارش پروپوزال و مطالعه دقیق این منابع، کار شما را در ادامه راحت تر خواهد نمود. به عنوان مثال فصل یک پایان نامه همان پروپوزال می باشد و بخش پیشینه تحقیق فصل دو نیز برگرفته از مقالات ارائه شده در پروپوزال است و شما می توانید با مطالعه بهتر و دقیقتر به هنگام پروپوزال نویسی بخش های ذکر شده را به راحتی نگارش کنید.

6- برنامه ریزی راه حل بسیاری از مشکلات

با برنامه پیش روید و سعی کنید برای تک تک مراحل پایان نامه خود برنامه داشته باشید. تعیین یک برنامه مشخص در شروع کار می تواند شما را در به سرانجام رساندن کارهای پایان نامه یاری نموده و سرعت بخشد. از همان ابتدا یک برنامه زمانبندی برای کارهای پایان نامه خود مشخص کرده و سعی کنید طبق آن پیش روید. ممکن است در طول روند انجام رساله دکتری و یا پایان نامه ارشد پیروی از یک برنامه ثابت سخت و طاقت فرسا باشد ولی این امر سبب می گردد کارهای شما اصولی و طبق باب میلتان پیش رود.

Description: C:\Users\dayan\Desktop\33.jpg

7- صحت سنجی فراموش نشود

صحت سنجی مهمترین بخش از پایان نامه می باشد که در پایان نامه هایی که به روش عددی انجام می شود باید ارائه شود. البته در سایر پایان نامه هایی که به روش هایی غیر از عددی انجام میشود نیز در بخش بحث و بررسی نتایج می توان با مقایسه نتایج پایان نامه خود با نتایج مشابه ارائه شده در مقالات معتبر بین المللی که در یک ژورنال معتبر چاپ شده است، تا حدودی صحت سنجی را انجام داد. بنابراین با قراردادن بخش صحت سنجی در پایان نامه خود به آن اعتبار بخشید.

8- از قراردادن دیتای خام در پایان نامه خودداری نمایید

لازیم نیست تمامی داده های خام به دست آمده از آنالیز، تحلیل و آزمایشات شما در پایان نامه درج گردد. چراکه این اقدام سبب بالا رفتن حجم پایان نامه می شود که هم هزینه چاپ و صحافی را بالا می برد و هم خواننده را سردرگم می کند. همچنین وجود دیتای خام در پایان نامه ممکن است سبب سرقت آن ها شود که در بیشتر موارد با چاپ مقاله در یک ژورنال معتبر می تواند زحمات شما را از بین برده و شمارا دچار دردسر نماید. بنابراین از قراردادن دیتای خام در پایان نامه بپرهیزید.

9- برای استخراج مقاله از پایان نامه بشتابید

اصولا دانشجویان حدود 6 ماه پس از دفاع فرصت دارند تا از پایان نامه ارشد و یا رساله خود  مقاله استخراج نمایند. این زمان قانون نانوشته ایست که طبق تجربه به دست آمده چرا که عدم ارائه مقاله تا 6 ماه پس از دفاع ممکن است پیامدهایی همچون سرقت علمی اطلاعات و یا از بین رفتن نوآوری موضوع را در پی داشته باشد. لذا برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، هرچه سریعتر اقدام به اخذ پذیرش مقاله خود از یک مجله معتبر نمایید.

10- روز دفاع درصورت بروز مشکل تقصیر را متوجه استاد راهنما کنید

در روز دفاع در صورتی که نتاونستید سوالی را پاسخ دهید و یا ایرادی از روند تحلیل های شما گرفته شد این وظیفه استاد راهنما است که از شما دفاع کند. بنابراین در روز دفاع درصورت بروز مشکل تقصیر را متوجه استاد راهنما کنید(البته با هماهنگی قبلی با استاد راهنما). به عنوان مثال در صورتی که آزمایش و یا مدل سازی را انجام نداده اید و یا در پروپوزال مواردی را ذکر کرده اید و آن را در پایان نامه خود نیاورده اید به راحتی می توانید به راحتی با این جمله که طبق نظر استاد راهنما تصمیم به حذف این بخش گرفته شد، خود را از زیر فشار رهایی بخشید.

در کل موارد ذکر شده فوق بخشی از نکات مهم جهت بهبود روند انجام کارهای پایان‌نامه ارشد و دکتری بود که می توانید با رعایت آن به راحتی پایان نامه خود را به اتمام رسانید و توجه داشته باشید که بیشتر نکات مربوط به قبل از انتخاب موضوع است و باید رعایت گردد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با انجام کارهای پایان‌نامه ارشد و دکتری با ما در ارتباط باشید.

۱۳۹۹/۰۵/۱۴
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
پروپوزال آماده رشته جزا و جرم

پروپوزال آماده رشته جزا و جرم

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری حرفه ای رشته حقوق جزا و جرم ملزم به [...]

۱۳۹۹/۰۷/۰۵
|
سینا
پروپوزال آماده رشته حقوق عمومی و بین الملل

پروپوزال آماده رشته حقوق عمومی و بین الملل

تاکنون جهت کمک به دانشجویان حقوق در انجام پایان نامه ارشد و دکتری [...]

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
|
سینا
پروپوزال آماده رشته مدیریت بازرگانی

پروپوزال آماده رشته مدیریت بازرگانی

به منظور کمک به دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی در انجام پای [...]

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
تیر و مرداد سال جاری زمان اعلامی سازمان سنجش برای ازمون دکتری و ارشد سال 99

تغییر مجدد زمان برگزاری آزمون های ارشد و دکتری

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان سنجش کشور، زمان برگزاری آزمون های ورود به دانشگاه ها در تمامی مقاطع تغییر یافته [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۸
|
ابن سینا
زمان برگزاری آزمون های TOEFL و IELTS اعلام خواهد شد

تکمیل رزومه در شرایط کرونا | آزمون های بین المللی زبان تا 31 اردیبهشت تعطیل می باشند

تکمیل رزومه در شرایطی که کرونا بسیاری از مراکز علمی داخلی و خارجی را به تعطیلی کشانده است یکی از دغدغه های مهم [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۸
|
ابن سینا
رمدسیویر | اولین دارویی که برای درمان کووید19 در آمریکا مجوز گرفت

داروی درمان کرونا | رمدیسویر تا سه روز در سرتاسر امریکا فروخته می‌شود

بنا به اعلام اداره کل غذا و داروی ایالات‌متحده امریکا داروی جدیدی به نام رمدسیویر به‌منظور [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۳
|
ابن سینا
زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری سال 99 در هاله‌ای از ابهام

آزمون کنکور ارشد و دکتری سال 99 | اعتراض‌ها به برگزاری کنکور ارشد و دکتری در شرایط کرونا ادامه دارد.

بنا به گزارش سازمان سنجش نامه‌های متعددی از سراسر کشور در اعتراض به زمان برگزاری آزمون ارشد و دکتری سال 99 [...]

۱۳۹۹/۰۲/۰۸
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب