نوشتن پایان نامه رشته عمران گرایش سازه - نمونه کار کلاسی

پیشگفتار

فصل دوم انجام شده در نوشتن پایان نامه رشته عمران حاضر شامل دو بخش در رابطه با ضوابط مربوط به شکل پذیری برای تیر و ستون بتنی،  که در ACI و مبحث 9 ارائه شده، می باشد.

مقدمه

مصالح شکل پذیر به موادی گفته میشود که در حین تحمل بار کرنش های زیادی از خود نشان می دهند. کاربرد چنین بیانی برای اعضا و سازه های بتن ارمه عبارت است از توانایی حمل تغییر شکل های غیرارتجاعی (inelastic) قابل توجه قبل از تخریب عضو می باشد. به عبارت دیگر یک ماده یا سازه ترد با رسیدن به بار حداکثر به طور ناگهانی شکسته می شود. در شکل 1 رابطه ی نیرو - تغییرشکل که بیانگر رفتار اعضای ترد و شکل پذیر است نشان داده شده است.

شکل1: دیاگرام رفتار اعضای شکل­پذیر و ترد

اهمیت شکل پذیری 

در صورتی یک سازه شکل پذیر نامعین از نظر ایستایی در معرض نشست غیرمنتظره یا بارگذاری بیش از حد قرار گیرد، سازه تمایل به تغییرشکل غیرارتجاعی داشته و مجددا بعضی از اثرات بارگذاری بیش از حد را به قسمت های دیگر سازه پخش می کند. چنین مفهومی در کاربرد های مختلف به روش های گوناگونی همانند زیر مورد استفاده قرار می گیرد.
1) در ایین نامه انجمن بتن امریکا، ACI در روش های طرح بر اساس مقاومت چنین فرض شده است که در بار نهایی یا بار طرح سازه، کلیه مقاطع بحرانی سازه به لنگر نهایی خود می رسند. به منظور وقوع چنین حالتی، تمام اتصالات و گره ها باید قادر به مقابله با نیرو های میلگرد و تغییرشکل های مربوطه تا حد تسلیم باشند. 
2) در صورتیکه سازه شکل پذیر باشد، می توان انتظار داشت که پذیرای بارهای بیش از حد پیشبینی نشده، ضربه، بارهای رفت و برگشتی و حرکات سازه ای ناشی از نشست های پی و تغییرات حجمی باشد. امروزه بسیاری از این موارد در طرح ساده شده بارها و انالیز نادیده گرفته می شوند و در نهایت فقط به وجود مقداری شکل پذیری در سازه اکتفا می گردد.
3) در صورتی سازهبه گونه ای طراحی گردد که در همگام شکست رفتار شکل پذیری داشته باشد، استفاده کننده از ان از نوع شکست اگاهی خواهد یافت و در این صورت احتمال از دست دادن جان افراد در هنگام تخریب کاهش می یابد. این موضوع در اغلب ائین نامه ها تشخیص داده شده است و بنابراین ائین نامه ACI در جهت اطمینان درصد فولاد تیر ها را به یک حداقل مقدار شکل پذیری محدود می کند. همچنین، مقادیر  ائین نامه ای ضرایب مربوت به کاهش بار( ) را به ترتیب در ستون های دارای تنگ، مارپیچ شده و تیر ها برابر با 0.7، 0.75و 0.9 منظور می دارد تا سهمی از افزایش شکل پذیری در چنین اعضائی رعایت گردد.
4) با توجه به اینکه پاسخ یازه به بار های زلزله یا باد بستگی به سختی ان دارد، عمل شکل پذیری غیرارتجاعی(ductile inelastic action) سعی به کاهش نیروهای اینرسی به ساختمان را دارد. در نتیجه در ایین نامه های رایج طراحی، تیرو های معادل طرح زلزله کمتری برای سازه های شکل-پذیر نسبت به سازه های ارتجاعی مجاز شمرده شده است. 
5) در روش های طرح خمیری(plastic design) بر اساس حالت حدی (limit state)، تشکیل مکانیزم های خمیری که لازمه لولاهای خمیری شکل پذیر است، بنا نهاده شده است.

جهت دانلود فایل کامل کلیک کنید

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه نوشتن پایان نامه رشته عمران با آکادمی ابن سینا در ارتباط باشید.

 

۱۴۰۰/۰۲/۰۶
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
آموزش انجام مقاله و پایان نامه

آموزش انجام مقاله و پایان نامه

انجام مقاله و پایان نامه در هرمقطعی به خصوص [...]

۱۴۰۰/۰۳/۲۵
|
سینا
نکاتی پیرامون نوشتن پایان نامه دکتری

نکاتی پیرامون نوشتن پایان نامه دکتری

شاید بارها از خود پرسیده اید که پایان نامه دکتری باید چند صفحه باشد؟ در این [...]

۱۴۰۰/۰۳/۲۴
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه دکتری و ارشد IT

آموزش انجام پایان نامه دکتری و ارشد IT

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات (IT) [...]

۱۴۰۰/۰۳/۲۳
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب