صفر تا صد پایان نامه ارشد و دکترا | بخش دوم

مساله را به دقت تعریف کنید. 

مساله یا نیازی را که باید در حوزه موضوع مورد نظر شما بررسی شود، مشخص کنید. مساله ای که به خوبی تعریف شده باشد، نگارش بخش هدف از تحقیق دقیق تر را ساده تر می کند، که صفر تا صد پایان نامه ارشد شما را هدایت خواهد کرد. بیشتر سوالات حوزه علوم اجتماعی در واقع مسائل پاسخ باز هستند و بنابراین بهترین راه حل برای آنها وجود ندارد. برای مثال مداخلات مختلفی در آموزش وجود دارد، که می تواند بر یادگیری دانش آموزان یا نگرش های آنها تاثیرگذار باشد. چیزهایی که می خواهیم بر آنها تاثیربگذاریم، مانند مقیاس های موفقیت یا نگرش، متغیرهای وابسته یک مطالعه کمی هستند. ابزارها یا مداخلاتی که در فرایند تاثیرگذاری استفاده می کنیم، در واقع متغیرهای مستقل هستند. تشریح مساله و نگارش هدف، زمانی ساده تر خواهد شد که بتوان مساله را در غالب زیر تعریف کرد: (برخی مداخلات یا استراتژی ها) چه تاثیری بر (مقیاس هایی از چیزهایی که می خواهید تاثیر بپذیرند) دارد؟ 
برای مثال یک مساله تحقیق می تواند به این صورت باشد: استراتژی های آموزش و یادگیری مشارکتی، چه تاثیری بر موفقیت های دانشگاهی افراد یادگیرنده در مدرسه ابتدایی دارد؟ یا: آموزش دروس مبتنی بر چندفرهنگ، چه تاثیری بر نگرش دانش آموزان نوجوان نسبت به تحمل دارد؟ یا: مشارکت اولیا در مدرسه، چه تاثیری بر نرخ فارغ التحصیلی کودکان دارد؟ بخش مهمی از تحقیقات آموزشی، حول این سوالات اجرا شده اند و اغلب در ادبیات تحقیق نیز در دسترس هستند. با مطالعه ادبیات تحقیق موجود، می توان موضوعی را برای بررسی های بیشتر تعریف کرد. 

انتخاب روش تحقیق 

چیزی را که باید اندازه گیری کنید، را در نظر بگیرید، با چه کسی باید مصاحبه کنید یا از چه کسی باید تحقیق کنید، چه مستنداتی را باید برای جمع آوری داده ها در مورد مساله ای که شناسایی کرده اید، گردآوری کنید. برای مثال مقیاس های موفقیت آمیز بودن مداخله آموزشی، از منابعی مانند نمرات آزمون، مراجع رسمی، سمینارها، و غیره گردآوری می شوند. این مقیاس های عددی داده های کمی نامیده می شوند. با مصاحبه با افرادی که تجربه ای در مورد موضوع بررسی شما دارند، می توانید مشخص کنید که به دنبال چه چیزی هستید. برخی داده های کتبی یا شفاهی، داده های کیفی نامیده می شوند. 

تدوین بیانیه هدف(هدف از تحقیق)

وقتی مساله و روش تحقیق به خوبی مشخص شدند، بیانیه هدف الزامی است. بیانیه هدف، بیانیه دقیق و مشخصی است که نشان می دهد هدف شما در مطالعه چیست. بیانیه هدف مانند سکانی است که نوشته های شما در تحقیق را هدایت می کند. هر وقت بخواهید بیانیه هدف را در تحقیق تکرار کنید، باید دقیقا بیانیه هدف یکسان و مشابهی را در تحقیق تکرار کنید. بخش دوم، فصل اول، اطلاعات بیشتری را درباره نگارش بیانیه هدف ارائه می کند. 

سازمان دهی تحقیق 

انجام صفر تا صد پایان نامه ارشد باید نشان دهنده درک شما از شیوه آمادگی، هدایت و اجرای تحقیقات کیفی باشد. به طورکلی، این مساله نیازمند شناسایی موضوع، یافتن و گزارش یافته های موجود در ادبیات تحقیق، کشف سایر محققان، ایجاد نیاز و هدف تحقیق، تشریح برنامه گردآوری و تحلیل داده ها، نتایج و توصیه ها می باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره در زمینه انجام صفر تا صد پایان نامه ارشد با ما در ارتباط باشید.

۱۴۰۰/۰۳/۱۳
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
آموزش انجام مقاله و پایان نامه

آموزش انجام مقاله و پایان نامه

انجام مقاله و پایان نامه در هرمقطعی به خصوص [...]

۱۴۰۰/۰۳/۲۵
|
سینا
نکاتی پیرامون نوشتن پایان نامه دکتری

نکاتی پیرامون نوشتن پایان نامه دکتری

شاید بارها از خود پرسیده اید که پایان نامه دکتری باید چند صفحه باشد؟ در این [...]

۱۴۰۰/۰۳/۲۴
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه دکتری و ارشد IT

آموزش انجام پایان نامه دکتری و ارشد IT

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات (IT) [...]

۱۴۰۰/۰۳/۲۳
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب