نکات مهم در انتخاب موضوع پایان نامه مقاله و تحقیق | بخش سوم

از راهنمای موضوعی آنلاین جهت انتخاب موضوع پایان نامه کمک بگیرید

بسیاری از موتورهای جستجو یک راهنمای موضوعی دارند که منابع را برای موضوع سازماندهی می کند. برای مثال راهنمای یاهو، که منابع آنلاین برای موضوعات گسترده ای مثل: هنر، انسان شناسی ،آموزش، علوم اجتماعی و غیره سازماندهی می کند. به عنوان مثال اگر شما با یک موضوع مانند خود درمانی شروع کنید به سرعت متوجه می شوید که این موضوع بسیار گسترده است و راهنمای یاهو بیش از از ۴۰ موضوع فرعی درباره خود درمانی لیست کرده است. این راهنما به شناخت موضوعات خلاصه شده مانند: عطر درمانی یا مدیتیشن که به سرعت می توانید درباره آن تحقیق کنید کمک می کند.

اگر شما میخواهید یک مقاله علمی درباره موضوع خود ارائه دهید و یا تصمیم به انجام پایان نامه خود دارید، باید به صورت آنلاین در جستجوگر گوگل جستجو کنید. این برنامه تحت وب می تواند جستجوی شما را در بسیاری از مدل ها مانند مقاله ،پایان نامه، کتاب و خلاصه نویسی ها که به وسیله ناشران علمی محققان اجتماعی، صندوق های آنلاین ،دانشگاه ها و دیگر وب سایت ها ارائه شده است، انجام دهد. جستجوگر گوگل به شما در پیدا کردن موضوعات مشابه در جهان جستجوی تخصصی کمک می کند.

اگرچه اینترنت درخواست ارزیابی سنتی برای موضوعات الکترونیک را سخت کرده اما آن را صحیح تر،معتبرتر، معقولتر ،رایجتر، سریعتر و دردسترستر کرده است. بعضی از سایت های اینترنتی از علایق ویژه طرفداری می کند مثل سایت های ایجاد کسب و کار، بعضی سایت ها صفحات شخصی هستند و بسیاری از آنها اخبار های بی طرف و اطلاعات تخصصی بیان می کند. بهترین روش برای انتخاب موضوع پایان نامه، مقاله و یا تحقیق به صورت اینترنای به صورت زیر است:

1. به پایگاه های داده های قابل دسترس صحیح در کتابخانه تان بروید مانند اینفو تراک، اریک، پروکوئست و اپسکو هاست .این پایگاه ها سایت هایی را نمایش می دهند که شامل اطلاعات فیلتر شده توسط ویرایشگران گسترده و بازبینی همسان است که شما می توانید با کنترل مکان در خانه یا خوابگاه به وسیله اتصال الکترونیکی به کتابخانه تا به این اطلاعات دست یابید. 

2. مقاله هایی درباره اینترنت که در ابتدا چاپی بودند. دقت کنید این مقاله ها در بیشتر موارد توسط ویرایشگران گسترده آزمایش شده اند.

3. به دنبال حامیان مشهور مخصوصاً یک دانشگاه ،موزه یا سازمان حرفه ای بگردید.

استفاده از کلید واژه های جستجو اینترنتی

استفاده از گوگل یا موتورهای جستجوگر مشابه به شما اجازه می دهد که درباره کلمات کلیدی مرتبط به موضوع تان جستجو کنید. جستجوی کلمه کلیدی برای دست نوشته های تاریخی آمریکایی برای مثال کتابخانه شما را به صفحه کنگره هدایت می کند. این صفحه به استفاده کنندگان خود اجازه می دهد که درباره مجموعه دست نوشته های کتابخانه توسط کلمه کلیدی این موضوع، تاریخ و یا عنوان تحقیق کنند. سر فصل ها شامل تاریخ نظامی دیپلماسی و سیاست خارجی و جنبش زنان است که همه اینها به شما در پیدا کردن منابع هدایتی مناسب برای موضوعات متمرکز بیشتر کمک می کند.

عبارت بولین باعث می‌شود که شما روی کلمه های کلیدی تحقیق  به این صورت که، (کدام کلمه و عبارت می تواند در نتیجه قرار بگیرد)، (کدام عبارت باید در نتیجه نوشته شود) و (کدام عبارت نباید نوشته شود)، فیلتر ایجاد کنید. بیشتر بحث های آنلاین  وب های تحقیقی ازاصطلاحات تحقیق بولین مانند و- یا -نیست- بخوبی علامت جمع و تفریق استفاده می کنند. بافاصله گذاری بین کلید واژه ها، موتور های جستجو گر با استفاده از ساختار نظریه بولین  فقط وب سایت هایی که در کلمات جستجو شده شما وجود دارد را نمایش می دهد و بقیه را نادیده می‌گیرد.

با به کارگیری نظریه بولین در جستجوی کلید واژه به شما کمک می کند که موضوع اصلی را خلاصه کنید برای مثال یک دانش آموز+ کلمه اینترنت+اعتیاد را وارد میکند و رایانه  هزاران منبع آماده می کند. این عبارت به عبارت اعتیاد اینترنتی  خلاصه می کند  و با آوردن علامت تعجب لیست را به‌طور قابل توجه کوتاه می‌کند ودیگر کلمات کلیدی را کشف می کند:سلامت سایبری  وب و اعتیاد به اینترنت. او دانست که او یک موضوع بهر است. برای مساعدت بیشتر برای کلمات کلیدی تحقیق از نظریه بولین استنفاده کنید.

از کتاب خانه  بحث الکترونیکی برای یافتن و خلاصه کردن موضوع استفاده کنید

کتابخانه های دانشگاه ها بانک اطلاعاتی دارند که در یک موتورجستجوی عمومی مانند اینفوتک اریک و پروکوئست پیدا نمیشود. فایل های موجود در این کتابخانه ها قابل اعتماد هستند چرا که آنها شما را به هزاران مقاله ای که  توسط متخصصان و فیلترها در طول پروسه های ویرایشی تصحیح شده رجوع میدهند. حالا عنوان های بسیاری را برای موضوعات پایان نامه و یا مقاله خود امتحان کنید. اگر موضوع مورد  علاقه خود را دیدید برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید و گام های زیر را دنبال کنید:

1. یک بانک اطلاعاتی انتخاب کنید.  بعضی از بانک های اطلاعاتی مانند این فوت راکت با پروکوئست عمومی هستند، از آنها برای پیدا کردن موضوعات استفاده کنید. کلیه بانک‌های اطلاعاتی روی یک قانون تمرکز می کنند، برای مثال فهرست جستجوی اریک فقط برای منابع آموزشی اختصاص یافته است، این بانک اطلاعاتی شما را به سرعت به لیست مقاله درباره تحقیقاتتان می رساند.

2. کلمات کلیدی یا عبارات را برای توضیح تحقیق تان لیست کنید و و بعد از آن یک علامت تعجب قرار دهید. از بکاربردن یک کلمه عمومی اجتناب  کنید برای مثال کلمه جنگلداری در بانک اطلاعاتی کتابخانه الکترونیک بالغ بر ۵ هزار سایت ممکن را نشان مس دهد و یا عبارت (حفظ جنگل) تعداد زیادی از سایت های قابل مدیریت را تشکیل می دهد. 

3. مقدمه های  مختلفی را برای عناوین ممکن امتحان کنید، به مقالات مختلف نگاه کنید ،جسته و گریخته عباراتی را توضیح دهید، خلاصه را بخوانید و زمانی که چیز با ارزشی پیدا کردید دانلود کنید.

از فهرست کتابخانه الکترونیک برای پیدا کردن موضوع پایان نامه استفاده کنید

استاد ها  از شما انتظار دارند که اطلاعات را از تعدادی کتاب و فهرست کتاب های کتابخانه اتخاذ کنید، این کتاب ها عناوینی پیشنهاد می دهند و و این موضوع را می پذیرند که موضوع انتخاب شده شما در طرح کتاب است نه اینترنت و مجله.

فهرست الکترونیکی همه کتاب ها مانند همه  چیزهای کمک کننده در کتابخانه وجود دارد که نام های مختلفی دارد. این فهرست شامل مجلات و روزنامه ها نیست اما به شما می گوید که چه زمانی کتاب در کتابخانه جای گرفته و به صورت چاپ شده است یا ریز ورقه. همانند بانک داده ها ی الکترونیک، این روش نیز به شما کمک می‌کند که موضوعات کارآمد را با راهنمایی سریع  از موضوعات کلی به  موضوعات جزئی تبدیل و نهایتا به کتاب های خاص دسترسی پیدا کنید.

عبارت‌های بولین (بولی) به شما امکان تمرکز روی جستجوی کلمة کلیدی را از طریق این فرض می‌دهد که کدام لغات و عبارات می‌توانند در قسمت نتایج پدیدار شوند، کدام کلمات " باید " یافت شوند، و کدام موضوعات "نباید" در قسمت نتایج جستجو بیایند. بیشتر پایگاه‌های داده آنلاین و سایت‌های جستجوی وب شامل استفاده از عبارت‌های جستجوی بولین، بخصوص AND، OR و NOT و همچنین علامت‌های مثبت و منفی هستند. در میان کلمات جستجو، عبارت‌های بولین به موتور جستجو می‌گویند که تنها وب سایت هایی را نمایش بدهد که عبارت‌های جستجوی شما با ترکیبات بخصوص در آن‌ها وجود دارد، و این که از سایر موارد صرف نظر نماید. 

استفاده از عبارت‌های بولین در یک جستجوی کلمه کلیدی می‌تواند به محدود ساختن موضوع عمومی شما کمک نماید. به عنوان مثال، یک دانشجو عبارت " اینترنت + اعتیاد " را جستجو کرد و کامپیوتر هزاران منبع را معرفی کرد. با محدود کردن درخواست به عبارت " اعتیاد به اینترنت " در علامت نقل قول، او فهرست را تا حدود زیادی کوتاه ساخت و کلمات کلیدی دیگر را نیز کشف کرد: تندرستی سایبری، وب زدگی، و اعتیاد به نت. او فهمید که با یک موضوع قابل گسترش مواجه است.

در صورت نیاز به مشاوره در زمینه انتخاب موضوع پایان نامه خود با ما در ارتباط باشید.

۱۳۹۹/۰۲/۲۸
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام پایان نامه جغرافیا

انجام پایان نامه جغرافیا

در این بخش از اموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری جغرافیا نمونه فصل پنجم پا [...]

۱۴۰۰/۰۲/۲۰
|
سینا
انجام پایان نامه روانشناسی

انجام پایان نامه روانشناسی

دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی دز بخش های مختلف را می توانید به راحتی در [...]

۱۴۰۰/۰۲/۱۹
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر

آموزش انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر

به منظور آموزش انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر در این بخش نمونه فصل سه پایان [...]

۱۴۰۰/۰۲/۱۸
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب